Part Number: BX8071512700KF
Εγγύηση: 3 Έτη
Δόσεις
Με πιστωτική κάρτα Visa, Mastercard, American Express, Diners
Παρακάτω βλέπετε τις επιλογές για τις έντοκες δόσεις.
Άτοκες Δόσεις
Με πιστωτική κάρτα Visa, Mastercard
Δεν υπάρχει η δυνατότητα για άτοκες δόσεις με κάρτες American Express και Diners
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 12 |
| # of Performance Cores | 8 |
| # of Efficient Threads | 4 |
| Total Threads | 20 |
| Max Turbo Frequency | 5.00 GHz |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 5.00 GHz |
| Performance Core Max Turbo Frequency | 4.90 GHz |
| Efficient Max Turbo Frequency | 3.80 GHz |
| Performance Core Base Frequency | 3.60 GHz |
| Efficient Max Base Frequency | 2.70 GHz |
| Cache | 25 MB Intel® Smart Cache |
| Total L2 Cache | 12 MB |
| TDP | 125 W |
| Maximum Turbo Power | 190W |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5-4800 MT/s Up to DDR4-3200 MT/s |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 76.8 GB/s |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| Max # of DMI Lanes | 8 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16+4, 2x8+4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 20 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1700 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2020A |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 45.0 mm x 37.5 mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel® Gausian & Neural Accelerator | 3.0 |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | Yes |
| Intel® Optane Memory Supported | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel® 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel® AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Control-Flow Enforcement Technology | Yes |
| Κατασκευαστής | Intel |
| Μοντέλο | Core i7-12700KF |
| Κατηγορία | Επεξεργαστές |
| Socket | 1700 |
| Σειρά Επεξεργαστή | Intel Core i7 |
| Συχνότητα Λειτουργίας | 2.70 GHz for Efficient Cores 3.60 GHz for Performance Cores 3.80 GHz Turbo for Efficient Cores 4.90 GHz Turbo for Performance Cores 5.00 GHz Turbo |
| Οικογένεια | Alder Lake |
| Αριθμός Πυρήνων | 12 cores 20 threads |
| TDP | 125W - Maximum Turbo Power 190 W |