Προϊόντα
Lenovo IdeaPad 5 Pro 16AKP10 - Ryzen AI 7-350 - 32GB - 1TB SSD - Nvidia RTX 5050 8GB - Windows 11 Home - 2.8K 120Hz OLED Display
Χωρίς ΦΠΑ: 1.434,68 €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
Lenovo IdeaPad 5 Pro 16AKP10
The Smarter Choice for Power
BREAK LIMITS, BOOST PRODUCTIVITY - Unleash Your Best With AI Precision
Break free from productivity barriers with the 16" Lenovo IdeaPad Pro 5 Gen 10 laptop. Powered by AMD Ryzen AI 300 Series processors and Lenovo AI PC technology, this Copilot+ PC ensures smooth performance, no matter the task. Handle complex workflows with robust integrated graphics and ease while enjoying visuals on a hi-res OLED vibrant display.
.png)
Comfortable Typing Experience
Enjoy effortless typing and navigation with 1.5mm key travel for long-lasting comfort even during extended hours.
.png)
Full-Sized Directional Arrow Keys
Experience effortless navigation - whether you're gaming or scrolling, our full-sized keys deliver the functionality you know and love.
.png)
Copilot+ Smart Key
Access smarter functionality with the dedicated Copilot+ key integrated into the keyboard, so you have every shortcut you need at a single touch.
.png)
Numeric Keypad - More Keys, Less Hassle
Our enlarged keyboard supports the built-in numeric keypad that enhances productivity and simplifies macro tasks, providing greater convenience and efficiency.
.png)
KEEPS YOU STEPS AHEAD. From Complexity to Simplicity - Faster Than Ever
Redefine what’s possible with AMD Ryzen AI 300 Series processors. This AI-driven Copilot+ PC reduces complexity in daily challenges, turning tedious processes into streamlined tasks with incredible speed. Perfect for study, work, or creativity, the IdeaPad Pro 5 Gen 10 has unmatched efficiency to empower your ambitions with seamless performance.
.png)
SEAMLESS. STUNNING. UNSTOPPABLE. Your Ideas - Powered by Next-Level Graphics
Conquer challenges with all the power you need. Boasting 80W thermal design power (TDP) for integrated graphics and with stunning NVIDIA RTX graphics, this machine delivers impressive performance for gaming, 3D rendering, and creative tasks. The standard voltage H platform delivers the raw power you need whenever inspiration strikes.
.png)
DAZZLING DISPLAY, VIVID VIEWING - Visuals as Smooth as They are Stunning
Be immersed in breathtaking visuals on a 16" laptop with hi-def OLED display that makes pixels pop and renders fly. Narrow bezels facilitate expansive viewing while ultrasmooth refresh rates make your work and entertainment flow effortlessly. Enjoy rich sound by Dolby Atmos® while TÜV Low Blue Light facilitate comfortable viewing, reducing eye strain.
.png)
PORTS THAT PROPEL PRODUCTIVITY - Connect Faster, Create Smarter
Enjoy blazing-fast connectivity with advanced and versatile I/O ports designed to deliver stable performance. HDMI, USB-A, and USB-C ports ensure rapid data transfers and effortless device pairing, so you can multitask like a pro. Enhance your workflow with seamless, stable connections ready for any creative or professional need.
.png)
CREDIBILITY & COLLABORATION - Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
.png)
| Κατασκευαστής | Lenovo |
| Μοντέλο | IdeaPad 5 Pro 16AKP10 - Ryzen AI 7-350 - 32GB - 1TB SSD - Nvidia RTX 5050 8GB - Win 11 Home - 2.8K 120Hz OLED Display |
| Part Number | 83JN000TGM |
| Κατηγορία | Laptop |
| Τύπος Laptop | Workstation Home/Business |
| Εύρος Διαγωνίου | 15" εώς 16.9" |
| Διαγώνιος | 16" OLED Display, Glossy, 120Hz, 500nits(typ, SDR) / 1100nits(HDR peak), 1,000,000:1, 100% DCI-P3 - DisplayHDR True Black 1000, VRR, X-Rite factory color calibration |
| Ανάλυση Οθόνης | 3K/4K+ 2880x1800 |
| Επεξεργαστής | AMD Ryzen™ 7/ΑΙ 7/7 Pro |
| Μοντέλο Επεξεργαστή | AMD Ryzen™ AI 7 350 (2.00GHz base clock - Max boost clock up to 5.00GHz, 16MB L3 Cache - 8 Cores / 16 Threads) |
| Μνήμη RAM | 32GB 8000MHz, Soldered On-Board, Not Upgradable, Dual Channel |
| Τύπος Μνήμης | LPDDR5X |
| Δίσκος | 1TB NVMe SSD - Gen 4.0 x4 |
| Κάρτα Γραφικών | Διακριτή Nvidia GeForce |
| Μοντέλο Κάρτας Γραφικών | RTX 5050 8GB |
| Υποστήριξη Δικτύου | WiFi a/b/g/n/ac/ax/be - Wi-Fi 7 (2x2) Bluetooth (v 5.4) |
| Συνδέσεις | 2x USB 3.2 type A Gen 1 (1x Always On) 2x USB 4.0 type C (Supports PD 3.0, DP v2.1) 1x HDMI (v 2.1) |
| Τύπος Panel | OLED |
| Λειτουργικό Σύστημα | Windows 11 Home |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | Card Reader - SD Card Reader 120Hz+ Monitor |
| Πληκτρολόγιο | Ελληνικό Backlit with numeric keypad |
| Βάρος | Κάτω από 2 κιλά (~ 1.72 kg) |
| Λοιπά στοιχεία | Webcam: 1080p + IR camera with privacy shutter, ToF sensor Audio Audio Chip: High Definition (HD) Audio Speakers: Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos Microphone: 2x, Array 1x Headphone/ microphone combo jack (3.5mm) Power Battery: 84Wh Li-ion Battery Power Adapter: 170W Slim Tip (3-pin) AC adapter, 100-240V, 50-60Hz Design Case Color: Luna Grey Surface Treatment: Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) Dimensions (W x D x H): 356.8 x 251 x 15.95 mm Security Microsoft Pluton TPM 2.0 Enabled |
| Εγγύηση | 2 Έτη, Pick up and Return, Τηλ. επικοινωνίας: +30 211 1984507 |



