Προϊόντα
Lenovo IdeaPad 5 Pro 16IMH9 - Ultra 7-155H - 16GB - 1TB SSD - Nvidia RTX 4050 6GB - Windows 11 Home
Χωρίς ΦΠΑ: - €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
IdeaPad 5 Pro 16IMH9
Power, Speed, & Innovation Harmonized
The Lenovo IdeaPad Pro 5 (16″ Intel) is a powerhouse laptop driven by Intel™ processors and AI efficiency. Whether you’re creating content or immersed in gameplay, the Lenovo AI Engine smartly optimizes your work performance, ensuring no lags nor interruptions. Plus, the integrated Dynamic Display Switch perfectly balances battery consumption, adapting to different usage scenarios. Despite its power, the laptop remains cool and quiet—thanks to its advanced thermal system. Get ready to accelerate your day with enhanced productivity.
.png)
Powering Creative Breakthroughs
Elevate your computing capabilities with up to NVIDIA® GeForce RTX™ 40 series graphics cards. Experience feature-rich AI and RTX accelerations in top creative apps, world-class NVIDIA Studio drivers engineered to provide maximum stability, and a suite of exclusive tools that harness the power of RTX for AI-assisted creative workflows.
.png)
Beauty with Elegance & Comfort
Whether you’re involved in creative work or binging your favorite show, you’ll enjoy immersive visuals on the IdeaPad Pro 5 (16″ Intel) laptop. Its expansive 16” OLED display delivers rich colors and sharp images with finer details. Its high contrast and brightness significantly improves visibility, especially in well-lit environments. Plus, it’s TÜV Eyesafe® certified, which reduces harmful blue light emissions and prevents eye fatigue over long computing sessions.
.png)
Where Every Detail is an Experience
The IdeaPad Pro 5 (16″ Intel) boasts dynamic display attributes for enhancing both the user experience and content quality. It comes with high contrast ratios and a wide color range, ensuring exceptional color accuracy. What’s more, audio from Dolby Atmos® elevates every auditory detail—making each note, whisper, and sound effect feel more profound and intense. Pause for a moment and dive into a cinematic audio-visual experience.
.png)
Ready for Anything, Anywhere
We’ve redefined toughness with the Lenovo IdeaPad Pro 5 (16″ Intel) laptop. Engineered to withstand even the harshest real-world conditions, its rugged design and robust construction offers reliable performance in difficult circumstances. It has passed rigorous military-grade tests and adheres to the stringent MIL-STD-810H standards, ensuring toughness and durability. Whether facing accidental drops, challenging weather, or the jolts of travel, it keeps you productive in every scenario.
.png)
| Κατασκευαστής | Lenovo |
| Μοντέλο | IdeaPad 5 Pro 16IMH9 - Ultra 7-155H - 16GB - 1TB SSD - Nvidia RTX 4050 6GB - Win 11 Home |
| Part Number | 83D4005CGM |
| Κατηγορία | Laptop |
| Τύπος Laptop | Home/Business |
| Εύρος Διαγωνίου | 15" εώς 16.9" |
| Διαγώνιος | 16" OLED, 400nits, Glossy, 100% DCI-P3, 120Hz, Eyesafe®, DisplayHDR™ True Black 500 |
| Ανάλυση Οθόνης | QHD (έως 2560x1920) 2048x1280 |
| Επεξεργαστής | Intel Core™ 7/i7/Ultra 7 |
| Μοντέλο Επεξεργαστή | Ultra 7 155U (Turbo Boost 4.80GHz, 24MB Cache, 14th Gen Meteor Lake, 16 Cores (6x Performance Cores - 8x Efficient Cores) / 22 Threads)) |
| Μνήμη RAM | 16GB 7467MHz Soldered, Not upgradeable |
| Τύπος Μνήμης | LPDDR5X |
| Δίσκος | 1TB NVMe SSD Gen 4 |
| Κάρτα Γραφικών | Διακριτή Nvidia GeForce |
| Μοντέλο Κάρτας Γραφικών | RTX 4050 6GB |
| Υποστήριξη Δικτύου | WiFi a/b/g/n/ac/ax Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 Bluetooth v5.2 |
| Συνδέσεις | 2x USB 3.2 type A Gen 1 (1x Always On) 1x USB 3.2 type C Gen 2x2 (with USB PowerDelivery 3.0 and DisplayPort™ 2.1) 1x HDMI v2.1 1x Thunderbolt 4 (USB Type C) (with USB PowerDelivery 3.0 and DisplayPort™ 2.1) |
| Λειτουργικό Σύστημα | Windows 11 Home |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | Card Reader - SD card 120Hz+ Monitor |
| Πληκτρολόγιο | Ελληνικό Backlit |
| Βάρος | Κάτω από 2 κιλά (1.94 kg) |
| Λοιπά στοιχεία | Audio Audio Chip: High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec Speakers: Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos Microphone: 2x, Array 1x Headphone/ microphone combo jack (3.5mm) Power Battery: Integrated 84Wh Power Adapter: 170W Slim Tip (3-pin) Design Case Color: Arctic Grey Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) Dimensions (WxDxH): 356 x 251 x 17.5 mm Security Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Εγγύηση | 2 Έτη, DOA 7 Ημερών, Pick up and Return, Τηλ. επικοινωνίας: +30 211 1984507 |



