Προϊόντα
Lenovo Legion 5 15IAX10 - Ultra 7-255HX - 32GB - 1TB SSD - Nvidia RTX 5050 8GB - Windows 11 Home - 2.5K 165Hz OLED Display
Χωρίς ΦΠΑ: - €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
Lenovo Legion 5 15IAX10
Desktop-Level Performance, Anywhere
Experience next-level gaming and productivity with up to Intel® Core™ Ultra processors. Enjoy ultrasmooth gameplay, seamless multitasking, and AI-accelerated creative tasks. Connect all peripherals with Thunderbolt™ 4 and boost unplugged playtime with cooler, quieter performance for gaming, streaming, and creating.
.png)
Experience Smart Design With Lenovo AI Engine+
Play games at higher FPS, stream smoothly, or explore new workflows with Lenovo AI Engine+ and up to LA1+LA3. Developed over four years, it optimizes system settings based on the game or app you use. This boosts FPS in top AAA games and reduces render times in creation apps, all easily managed through Legion Space.
.png)
True-to-Life OLED Colors. AI-Optimized for Students.
Lenovo PureSight OLED Gaming Display
Experience high fidelity AAA gaming like never before with OLED technology that delivers lower latency, impeccable color representation, and improved battery life.
.png)
Lower Latency & High Refresh Rates
Ultrafast sub-1ms response times bring smoother gaming experiences and lower latency for buttery-smooth visuals in gaming
.png)
Smart Shift & Al Luminous Zone Technology
Deploys an Al algorithm that detects the game or app launched to lower response times, improve color reproduction, and improve panel longevity.
.png)
X-Rite Pantone
Create color-accurate content with factory-calibrated displays.
.png)
Experience Whisper-Quiet Gaming with Legion Coldfront: Hyper
Legion Coldfront: Hyper combines turbocharged fans and massive 3D copper heatpipes, all vacuum-sealed for optimized airflow that directs heat away from you, keeping your system cooler and quieter. Effortlessly switch between Quiet, Balance, Performance, and Extreme modes using Fn+Q to match your gaming, coursework, or rendering needs.
.png)
Thermal Innovation Improves Performance
.png)
Break The Mold
Stay sleek and understated in Eclipse Black. OLED models feature an aerospace aluminum lid with an advanced paint injection process. This gaming laptop uses advanced compounds and polymers to stay lightweight and durable. OLED models are 13% lighter and thinner than the previous model, making it perfect for university students on the go.
.png)
Eclipse Black Color
Sleek and understated, the Legion 5i is shrouded in Eclipse Black.
.png)
Aerospace-Grade Lid
OLED models feature an aerospace-grade aluminum lid that incorporates an advanced paint injection process. This laptop uses advanced compounds and polymers, making it lightweight and durable.
.png)
Light Construction
Intuitive internal engineering led to a 13% reduction in weight for OLED models, perfect for taking to the library.
.png)
Thin Design
OLED models are 13% thinner than the previous generation and available in 15.1" with a 16:10 aspect ratio. Legion 5i is thinner and more compact than ever.
.png)
5MP Camera With E-Shutter Kill Switch
Improved webcam quality and the ability to quickly disable your camera or mute yourself.
.png)
RGB Indicators
The iconic Legion symbol is lighted in RGB to indicate which performance mode your laptop is in with one quick look.
.png)
Nahimic by SteelSeries Audio for Games. AI-Powered Immersive 3D Audio.
Nahimic by SteelSeries leverages AI technology to deliver immersive 3D audio and tailored sound profiles, transforming your gaming experience. Nahimic's AI Smart Profile adjusts audio settings automatically, ensuring you're always in the game's sweet spot.
.png)
Experience What A True Gaming Keyboard Is
The Legion TrueStrike keyboard was designed for accuracy in gaming and academic work. This full-sized keyboard, with dedicated arrow keys, a number pad, and a Mylar touchpad, is perfect for high-performance workflows or gaming.
.png)
Game, Stream & Create Anywhere on Campus
From the lounge to the library, the Legion 5i offers unmatched mobility. Power-efficient hardware and fast charging take your battery from 0 to 70% in under 30 minutes. Smart battery technology ensures over 90% capacity retention for years of use.
.png)
New Legion Space
Customize system settings, get exclusive deals and more in easy-to-use software suite.
.png)
Designed For The Legion Ecosystem
Binds all your Legion ecosystem devices in one portal for effortless setup and unification of settings across your Lenovo ID.
.png)
Gaming Zone
A suite of AI experiences. Game Coach for eSports, Game Clip Master for Streamers and Game Companion for Student Gamers.
.png)
Exceptional Ecosystem Experiences
The Legion ecosystem offers a unified design across PCs, handhelds, tablets, monitors, and software for a seamless experience. Legion Space adds evolving AI features for enhanced creativity and gaming. Enjoy out-of-the-box compatibility with driver updates, ensuring reliable performance for years to come.
.png)
CREDIBILITY & COLLABORATION - Sustainabilty
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
.png)
| Κατασκευαστής | Lenovo |
| Μοντέλο | Legion 5 15IAX10 - Ultra 7-255HX - 32GB - 1TB SSD - Nvidia RTX 5050 8GB - Win 11 Home - 2.5K 165Hz OLED Display |
| Part Number | 83F0002DGM |
| Κατηγορία | Laptop |
| Τύπος Laptop | Gaming |
| Εύρος Διαγωνίου | 15" εώς 16.9" |
| Διαγώνιος | 15.1" OLED Display, Glossy, 165Hz, 500nits(typ, SDR) / 1000nits(HDR peak), 1,000,000:1, 100% DCI-P3 - HDR True Black 600, Dolby Vision, X-Rite, Low Blue Light, Flicker Free |
| Ανάλυση Οθόνης | 2560x1600 |
| Επεξεργαστής | Intel® Core™ Ultra 7 |
| Μοντέλο Επεξεργαστή | Ultra 7 255HX (Turbo Boost 5.20GHz, 36MB Cache, Arrow Lake, 20 Cores / 20 Threads) |
| Μνήμη RAM | 32GB (2x16GB) 5600MHz SO-DIMM, up to 32GB maximum memory (x2 slots) |
| Τύπος Μνήμης | DDR5 |
| Δίσκος | 1TB NVMe SSD - Gen 4.0 x4 |
| Κάρτα Γραφικών | Nvidia GeForce |
| Μοντέλο Κάρτας Γραφικών | RTX 5050 8GB - Boost Clock: 2662MHz, TGP: 115W, 440 AI TOPS |
| Υποστήριξη Δικτύου | Ethernet - Gigabit (100/1000 Mbps) WiFi a/b/g/n/ac/ax/be - Wi-Fi 7 (2x2) Bluetooth (v 5.4) |
| Συνδέσεις | 3x USB 3.2 type A Gen 1 (1x with Always On) 1x USB 3.2 type C Gen 2 (Supports USB PD 65-100W, DP v2.1) 1x HDMI (v 2.1) 1x Thunderbolt 4 (USB Type C) (Supports USB 4 (40 Gbps), DP v2.1) |
| Λειτουργικό Σύστημα | Windows 11 Home |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | 165Hz Monitor Xωρίς optical drive Greek RGB Backlit Keyboard - 24-Zone RGB Webcam - 5MP camera with privacy E-shutter |
| Οπισθοφωτισμός Πληκτρολογίου (Backlit) | Mε RGB οπισθοφωτισμό - 24-zone RGB |
| Βάρος | Κάτω από 2 κιλά (~ 1.9 kg) |
| Λοιπά στοιχεία | Audio Audio Chip: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec Speakers: Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio Microphone: 2x, Array 1x Headphone / Microphone combo jack (3.5mm) Power Battery: 80Wh Li-ion Battery Power Adapter: 245W Slim Tip (3-pin) AC adapter, 100-240V, 50-60Hz Design Case Color: Eclipse Black Surface Treatment: Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) Case Material: Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) Dimensions (W x D x H): 344.9 x 255.35 x (19.95 ~ 21.54 mm) Security Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Εγγύηση | 3 Έτη, Premium Care On Site Service, Τηλ. επικοινωνίας: +30 211 1984507 |



