Προϊόντα
Lenovo ThinkBook 16 Gen 7 QOY 16'' - Snapdragon X Plus X1P-42-100 - 32GB - 1TB SSD - Qualcomm Adreno - Windows 11 Pro
Χωρίς ΦΠΑ: 975,00 €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
Beyond Fast, Beyond Powerful
Reach new heights of performance with the Lenovo ThinkBook 16 Gen 7 laptop driven by Snapdragon® X Plus processor. This Copilot+ PC ensures lag-free productivity and ultrafast responsiveness no matter the workloads. Plus, it boasts 45 trillions of operations per second (TOPS) — optimizing workflows and energy consumption during long stretches.
.png)
As Dynamic & Flexible as Work Demands
Savor the best of both worlds with Snapdragon's power and Windows' versatility. Count on ThinkBook 16 Gen 7 laptop for an intuitive computing experience with seamless connectivity and long battery life. With advanced capabilities, this device can efficiently handle whatever that comes your way —whether on the go or in any work setting.
.png)
Adaptive Assistance With Advanced AI
Transform the way you interact with your ThinkBook. This Copilot+ PC empowers you to do more in less time — automate tasks, schedule meetings, or get personalized recommendations with a dedicated launch key. Plus, intelligent AI features simplify device interactions, troubleshoot basic issues, and more to help you work smarter, not harder.
.png)
Sophisticated & Seamless Functionality
Rely on the ThinkBook 16 Gen 7 laptop for a flawless software performance. Qualcomm® has partnered with independent software vendors (ISVs) to seamlessly integrate over 50 optimized apps (and growing) that run natively on Windows ARM. Rest assure that your computing experience will be free from glitches or hiccups.
.png)
Resilient Against Emerging Threats
ThinkShield, our advanced security suite of hardware and software solutions, fortifies your device with data encryption and biometrics. Rest easy with formidable protection from chip to cloud via Microsoft Pluton — a hardware-based security solution that guards your credentials, identity, and crucial data against physical tampering and breaches.
.png)
A Visionary’s Ultimate Companion
This ultraportable ThinkBook boasts a 16″ wide screen and up to a vivid 2.5K display for a premium visual experience. Whether you’re a data cruncher or a content creator, you’ll love the precise navigation and keyboard ergonomics to raise efficiency. Plus, enjoy clear, rich audio by Dolby Atmos® for ideal conference calls and listening to music.
.png)
Technology With Eco-Innovation
At Lenovo, we’re committed to sustainable resources and strive to reduce our environmental impact. The ThinkBook 16 Gen 7 laptop incorporates 90% post-consumer content (PCC) recycled plastic in adapter and 50% PCC recycled plastic in keycaps (see Tech Specs). Plus, the packaging is plastic-free and it’s certified ENERGY STAR 9.0 for cost savings.
.png)
| Κατασκευαστής | Lenovo |
| Μοντέλο | ThinkBook 16 Gen 7 QOY 16'' - Snapdragon X Plus X1P-42-100 - 32GB - 1TB SSD - Qualcomm Adreno - Win 11 Pro |
| Part Number | 21NH000FGM |
| Κατηγορία | Laptop |
| Τύπος Laptop | Home/Business |
| Εύρος Διαγωνίου | 15" εώς 16.9" |
| Διαγώνιος | 16" WUXGA IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Ανάλυση Οθόνης | FullHD (έως 1920x1280) 1920x1280 |
| Επεξεργαστής | Qualcomm Snapdragon |
| Μοντέλο Επεξεργαστή | Snapdragon X1P-42-100 8 Cores, Max Turbo up to 3.4GHz (single-core) / 3.2GHz (multi-core), 30MB Cache |
| Μνήμη RAM | 32GB 8448Mhz, soldered memory, not upgradable |
| Τύπος Μνήμης | LPDDR5X |
| Δίσκος | 1TB NVMe SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 |
| Κάρτα Γραφικών | Ενσωματωμένη |
| Μοντέλο Κάρτας Γραφικών | Qualcomm Adreno X1 |
| Υποστήριξη Δικτύου | WiFi a/b/g/n/ac/ax/be 2x2 Bluetooth BT5.3 |
| Συνδέσεις | 2x USB 3.2 type A (USB 5Gbps/USB 5Gbps Always On) 2x USB 3.2 type C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 45-65W and DisplayPort™ 1.4 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz |
| Τύπος Panel | IPS/Type IPS |
| Λειτουργικό Σύστημα | Windows 11 Pro |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | Card Reader Copilot+ PC |
| Πληκτρολόγιο | Ελληνικό Backlit - AI hotkey |
| Βάρος | Κάτω από 2 κιλά (~1.82 kg) |
| Λοιπά στοιχεία | Webcam: 1080p FHD camera with privacy shutter Storage Support Up to one drive, 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® - One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot - Up to 1TB M.2 2242 SSD Audio High Definition (HD) Audio, Qualcomm® WCD9385 codec Stereo speakers (super linear speakers), 2W x2, Dolby Atmos® Microphone: 2x, Array Design Case Color: Luna Grey Case Material: Aluminium top to bottom Dimensions (WxDxH):356.4 x 248.4 x 16.7 mm Touchpad: Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 80 x 135 mm Bundled Software: Office Trial Security Security Chip: Microsoft® Pluton TPM 2.0 Enabled Physical Lock: Kensington® Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm Fingerprint Reader: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button Camera Security: Camera privacy shutter Fingerprint Reader: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button Power Battery: 84Wh Power Adapter: 65W USB-C® (3-pin) |
| Εγγύηση | 3 Έτη |



