Προϊόντα
Lenovo ThinkPad E16 G2 - Ryzen 5-7535HS - 16GB - 512GB SSD - AMD Radeon 660M Graphics - Windows 11 Pro
Χωρίς ΦΠΑ: - €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
ThinkPad E16 G2
Trusted Productivity
Offering significant performance improvements with an AMD Ryzen 5 7535HS processor, the ThinkPad E16 Gen 2 laptop caters to multitasking and demanding workloads with ease. The two SODIMM memory slots make it easy to upgrade components - crucial for running memory-intensive tasks and speed.

Intuitive User Experience
Features like the TrackPoint Quick Menu and Tap-to-Select make multitasking and navigation simple on the ample display. Typing is comfortable even in low light, thanks to the full-sized, keyboard. And the bigger touchpad enhances not only productivity, but the overall user experience. All with AI-based intelligent performance tuning.

Enjoy the Audiovisuals
The large display’s aspect ratio is great for business apps, showing more pixels per screen. Enjoy the Harman and Dolby optimized audio and rely on AI-based noise cancellation, background blurring, and more during video conferences.

Top-notch Security Features
Biometrics provide extra protection on this laptop, from the fingerprint reader to facial recognition software. ThinkShield, our comprehensive suite of security solutions, boasts discrete Trusted Platform Module (dTPM) to safeguard critical data with encryption. When it comes to security and protecting your assets, we’ve got you covered!

Designed With an Eye Toward Recycling
We’re committed to making a positive impact on our environment. This laptop uses post-consumer content (PCC) recycled plastic in various components, including 90% in the AC adapter, 30% in the speaker enclosure, and 25% in the battery pack. Plus it’s certified ENERGY STAR 8.0 & TCO 9, and packaging is 100% plastic-free, certified by the FSC.

Tough Enough for the Most Extreme Conditions
We use the U.S. Department of Defense's MIL-STD 810H to balance reliability and durability in ThinkPad laptops. Meeting or exceeding 12 standards, 26 procedures, and 200+ quality checks ensures they run in harsh environments and conditions like Arctic wilderness, desert dust storms, extreme temps, pressure, humidity, vibration, and more.

| Κατασκευαστής | Lenovo |
| Μοντέλο | ThinkPad E16 G2 - Ryzen 5-7535HS - 16GB - 512GB SSD - AMD Radeon 660M Graphics - Win 11 Pro |
| Part Number | 21M5002HGM |
| Κατηγορία | Laptop |
| Τύπος Laptop | Home/Business |
| Εύρος Διαγωνίου | 15" εώς 16.9" |
| Διαγώνιος | 16" IPS Display, Anti-Glare, 60Hz, 300nits, 800:1, 45% NTSC |
| Ανάλυση Οθόνης | FullHD (έως 1920x1280) 1920x1200 |
| Επεξεργαστής | AMD Ryzen™ 5/ΑΙ 5/5 Pro |
| Μοντέλο Επεξεργαστή | AMD Ryzen™ 5 7535HS (3.3GHz - Turbo Boost 4.55GHz, 16MB Cache, Zen Architecture, 6 Cores - 12 Threads) |
| Μνήμη RAM | 16GB (1x16GB) 4800MHz, up to 64GB maximum memory (x2 slots) |
| Τύπος Μνήμης | DDR5 |
| Δίσκος | 512GB NVMe SSD - Gen 4.0 x4, Opal 2.0 |
| Κάρτα Γραφικών | Ενσωματωμένη |
| Μοντέλο Κάρτας Γραφικών | AMD Radeon™ Graphics 660M |
| Υποστήριξη Δικτύου | Ethernet - Gigabit, Realtek RTL8111H-CG (100/1000) WiFi a/b/g/n/ac/ax - WiFi 6E Realtek RTL8852CE (2x2) Bluetooth (v 5.3) |
| Συνδέσεις | 2x USB 3.2 type A - 1x Gen 1, 1x Gen 2 (Always On) 2x USB 3.2 type C - 1x Gen 1, 1x Gen 2 (Both support USB PD 3.0, DP v1.4) 1x HDMI (v 2.1) |
| Λειτουργικό Σύστημα | Windows 11 Pro |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | Ethernet - Gigabit, Realtek RTL8111H-CG (100/1000) Fingerprint Reader - Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Πληκτρολόγιο | Ελληνικό Backlit with numeric keypad - Spill-resistant |
| Βάρος | Κάτω από 2 κιλά (~ 1.81 kg) |
| Λοιπά στοιχεία | Audio Audio Chip: High Definition (HD) Audio, Senary SN6141 codec Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, audio by HARMAN Microphone: 2x, Array 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) Power Battery: Integrated 57Wh Power Adapter: 65W USB-C® (3-pin) Design Case Color: Black Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) Dimensions (WxDxH): 356.1 x 247.7 x 19.85 mm Security Discrete TPM 2.0 Enabled Kensington® Nano Security Slot™ (2.5 x 6 mm) |
| Εγγύηση | 3 Έτη, DOA 7 Ημερών, Next Business Day On Site Service, Τηλ. επικοινωνίας: +30 211 1984507 |



