Προϊόντα
Lenovo ThinkPad Z16 - Ryzen 7 Pro 6850H - 32GB - 1TB SSD - AMD Radeon Graphics - Windows 11 Pro
Χωρίς ΦΠΑ: - €
Πληροφορίες
Πληροφορίες σχετικά με το Premier Support μπορείτε να δείτε εδώ.
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
ThinkPad Z16
A laptop that meets you where you are
With AMD Ryzen™ PRO R7 6000 Series mobile processor, the ThinkPad Z16 delivers some serious power—8 cores, 16 threads, and 12 GPU cores mean there’s not much this laptop can’t do. Enjoy our best videoconferencing, AI-powered audio enhancements, and epic battery life. Combined with the responsiveness of up to Windows 11 Pro, this powerhouse blazes through tasks lightning-fast.

Looks good—feels even better
The ThinkPad Z16 laptop takes sustainability to a new level with its sleek Arctic Grey 75% recycled-aluminum chassis. A glass haptic TouchPad rather than the mylar trackpad on previous ThinkPad laptops improves usability and navigation with increased size. Plus, packaging on the Z16 is made from a bamboo-sugarcane fiber that’s 100% rapid-renewable and compostable. Going green never felt—or looked—so good.

Raises the bar on collaboration
The ThinkPad Z16 laptop features a Communications Bar front and center. Sure, it’s got a camera—and with FHD infrared technology, it’s a really good one at that. But with adjustable settings, integrated AI-based noise-cancelling mics with Dolby Voice®, and facial-recognition login capability, it’s truly a collaboration tool for interacting with the world. There’s even an e-shutter that turns off the camera with the press of a key.

Redesigned keyboard that even takes notes
Renowned for comfort and navigation, our ThinkPad keyboard just got even better. A glass haptic TouchPad. A dual-function TrackPoint that you can still use like a mouse, and you can double-tap to launch the Communications Quick Menu settings to optimize audio-visuals. There’s even a Dictation Toolbar for handy speech-to-text transcription—how’s that for taking notes?

Ground-breaking security technology
All of our ThinkPad laptops include ThinkShield, a suite of security solutions engineered to safeguard your business. The Z16 laptop also includes ground-breaking chip-to-cloud technology with Microsoft Pluton, resulting from a partnership between AMD and Microsoft—working in conjunction with data encryption and biometrics. Plus, an electronic shutter controlled by the F9 key ensures the camera stays off.

Reliability through & through
We use the US Department of Defense’s MIL-STD 810H standards to strike a perfect balance of value and durability for our ThinkPad laptops. We test against 12 military-grade standards and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. From the Arctic wilderness to desert dust storms, these tests cover harsh environmental variables including temperature, pressure, humidity, and vibration testing.

| Κατασκευαστής | Lenovo |
| Μοντέλο | ThinkPad Z16 - Ryzen 7 Pro 6850H - 32GB - 1TB SSD - AMD Radeon Graphics - Win 11 Pro |
| Part Number | 21D40015GM |
| Κατηγορία | Laptop |
| Τύπος Laptop | Home/Business |
| Εύρος Διαγωνίου | 15" εώς 16.9" |
| Διαγώνιος | 16" Low Power IPS 400nits Anti-glare |
| Ανάλυση Οθόνης | 1920x1200 |
| Επεξεργαστής | Ryzen™ 7 Pro |
| Μοντέλο Επεξεργαστή | AMD Ryzen 7 Pro 6850H (3.2 GHz base clock, up to 4.7 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores - 16 Threads) |
| Μνήμη RAM | 32GB 6400MHz Soldered, Dual Channel, Not Upgradable |
| Τύπος Μνήμης | LPDDR5 |
| Δίσκος | 1TB NVMe SSD |
| Κάρτα Γραφικών | Ενσωματωμένη |
| Μοντέλο Κάρτας Γραφικών | AMD Radeon™ Graphics |
| Υποστήριξη Δικτύου | WiFi a/b/g/n/ac/ax Qualcomm NFA725A Wi-Fi 6E, 11ax, 2x2 Bluetooth v5.1 |
| Συνδέσεις | 1x USB 3.2 type C Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4a) 2x USB 4.0 type C Gen 3x2 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4a) |
| Λειτουργικό Σύστημα | Windows 11 Pro |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | Greek Backlit Keyboard Card Reader (SD card reader) Webcam IR & FHD 1080p Hybrid with E-camera Shutter Fingerprint Reader |
| Οπισθοφωτισμός Πληκτρολογίου (Backlit) | Mε οπισθοφωτισμό |
| Βάρος | Κάτω από 2 κιλά (1.81 kg) |
| Λοιπά στοιχεία | Audio Audio Chip: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3306 codec Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos Microphone: 2x, 360° 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) Power Battery: Integrated 72Wh Power Adapter: 135W USB-C Slim (3-pin) Design Case Color: Arctic Grey (Top), Black (Bottom) Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) Dimensions (WxDxH): 354.4 x 237.4 x 15.8 mm (13.95 x 9.35 x 0.62 inches) Security Security Chip: Discrete TPM 2.0, Microsoft Pluton TPM 2.0 Physical Locks: Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Εγγύηση | 3 Έτη, DOA 14 Ημερών, Lenovo Premier Support - Next Business Day On Site Service, Τηλ. επικοινωνίας: +30 211 1984507 Πληροφορίες σχετικά με το Premier Support μπορείτε να δείτε εδώ. |



