Προϊόντα
MSI Prestige 16 AI+ C3MG-094GR - Ultra X9-388H - 32GB - 2TB SSD - Intel Arc B390 Graphics - Windows 11 Pro - 2.8K 120Hz OLED Display
Χωρίς ΦΠΑ: 1.612,10 €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
Prestige 16 AI+
Experience the pinnacle of executive productivity with the MSI Prestige 16 AI+. As a premier Copilot+ PC, it blends an expansive, immersive workspace with an incredibly lightweight body for the ultimate in professional mobility. Designed for those who demand grand vision and intelligent responsiveness, it provides a seamless flow through complex tasks and demanding business days. Refined, powerful, and impeccably styled, the Prestige 16 AI+ is the definitive choice for professionals seeking a sophisticated balance of large-scale screen real estate and effortless, all-day portability.
Fluid Design, Refined to Inspire
The new Prestige Series features softened edges and smooth, continuous contours that create a seamless and effortless form. Clean lines blend with fluid curves to deliver a natural and intuitive experience, stripped of distractions and crafted for pure and focused productivity.
.png)
The Perfect Balance of Performance, Efficiency, and AI.
Powered by the latest Intel® Core™ Ultra X9 Series 3 processor, the Prestige Series delivers fast AI acceleration, efficient performance, and smooth responsiveness when working or creating. Its ultra-light, portable design helps you to stay productive and energized throughout your day.
.png)
Ultra-Cool. Whisper-Quiet. Full Performance.
The Vapor Chamber Cooler features a larger heat-dissipating surface, allowing heat to spread multi-directionally in a faster, more even, and efficient way, even in an ultra-slim chassis. Combined with an upgraded Intra Flow design, it maintains stable temperatures and consistent performance while delivering near-silent operation at just 18 dBA for everyday use, and remaining under 26 dBA in balanced mode.
.png)
A Display That Brings Every Detail to Life
Enjoy the deep blacks, vibrant colors, and exceptional contrast of OLED technology, delivering a more immersive, true-to-life viewing experience. With a 48–120Hz variable refresh rate (VRR), visuals remain ultra-smooth and tear-free, whether you‘re creating, streaming, or working for long hours. Certified low blue light and low flicker-free technology keep your eyes comfortable, helping you to stay focused longer without fatigue.
.png)
Keep Connected. Stay Productive.
The Prestige Series features Thunderbolt™ 4, USB Type-A, and HDMI ports, giving you the flexibility to connect high-speed devices and power multiple external displays with ease. All this connectivity comes in an ultra-thin, ultra-light design that never compromises on essential I/O ports.
.png)
Effortless Power. All Day Long.
The Prestige Series keeps you going with dependable long-lasting battery life, supporting 100W PD 3.0 and fast charging, giving you the freedom to work anywhere and recharge quickly when needed. From outdoor shoots to late-night creativity, stay powered without interruption whenever inspiration strikes you.
.png)
| Κατασκευαστής | MSI |
| Μοντέλο | Prestige 16 AI+ C3MG-094GR - Ultra X9-388H - 32GB - 2TB SSD - Intel Arc B390 Graphics - Windows 11 Pro - 2.8K 120Hz OLED Display |
| Part Number | 9S7-262223-094 |
| Κατηγορία | Laptop |
| Τύπος Laptop | Home/Business |
| Εύρος Διαγωνίου | 15" εώς 16.9" |
| Διαγώνιος | 16" (OLED, 120Hz, 100% DCI-P3, 400 nits, VESA DisplayHDR™ True Black 600, Low blue light, Flicker free) |
| Ανάλυση Οθόνης | 3K/4K+ 2880x1800 |
| Επεξεργαστής | Intel Core™ 9/i9/Ultra 9 |
| Μοντέλο Επεξεργαστή | Ultra X9 388H (Turbo Boost 5.10GHz, 18MB Cache, Panther Lake, 16 Cores (4x Performance Cores - 12x Efficient Cores) / 16 Threads) |
| Μνήμη RAM | 32GB 9600MHz Soldered, Not upgradeable, Dual-channel |
| Τύπος Μνήμης | LPDDR5X |
| Δίσκος | 2TB NVMe SSD - Gen 4.0 x4 |
| Κάρτα Γραφικών | Ενσωματωμένη |
| Μοντέλο Κάρτας Γραφικών | Intel® Arc™ Graphics B390 |
| Υποστήριξη Δικτύου | WiFi a/b/g/n/ac/ax/be - Intel® Killer™ Wi-Fi 7 BE1775 Bluetooth v6.0 |
| Συνδέσεις | 2x USB 3.2 type A Gen 1 1x HDMI v2.1 2x Thunderbolt 4 (USB Type C) (DisplayPort™/ Power Delivery 3.0) |
| Λειτουργικό Σύστημα | Windows 11 Pro |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | Fingerprint Reader 120Hz+ Monitor Copilot+ PC |
| Πληκτρολόγιο | Αγγλικό Backlit - AI hotkey |
| Βάρος | Κάτω από 2 κιλά (1.59 kg) |
| Λοιπά στοιχεία | Design & Features Dimension (WxDxH): 357.7 x 254.3 x (11.9~13.9) mm Color: Platinum Gray Material: Metal, Plastic Power Battery: 4-Cell(4CELLS/4S1P), 81(Whr), 5195mAh Adapter not included Audio DTS Audio Processing Hi-Res Audio Ready 2x 2W Speakers 2x 2W Woofers Spatial Array Microphone (3 Mic) 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Εγγύηση | 2 Έτη, Bring In, DOA 7 ημερών, Email: support@premiumtech.gr, Τηλ. Επικοινωνίας: 212 1041332 |


