Προϊόντα
MSI Vector 17 HX A14VHG - i9-14900HX - 32GB - 1TB SSD - Nvidia RTX 4080 12GB - Windows 11 Pro - Quad HD+ 240Hz Display
Χωρίς ΦΠΑ: - €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
Vector 17 HX A14V
Indulged in performance with the Vector 17 HX A14V, gives users the tools to freely innovate as they choose to. The Vector 17 HX A14V stands as the ultimate choice for STEM enthusiasts, tailored to optimize their endeavors.
- Up to latest Intel® Core™ i9 processor 14900HX
- Windows 11 Home / Windows 11 Pro
(MSI recommends Windows 11 Pro for business.) - Up to the latest GeForce RTX™ 4080 Laptop GPU 12GB GDDR6
- Powered by NVIDIA® DLSS 3, ultra-efficient Ada Lovelace arch, and Max-Q Technologies.
- 17" QHD+ (2560x1600), 240Hz Refresh Rate, 100% DCI-P3 (Typical)(Optional)
- Cooler Boost 5 with 2 fans and 6 heat pipes
- Per-Key RGB gaming keyboard by SteelSeries
- MSI AI Engine adjusts various system settings automatically to best fit your needs.
- MSI App Player for seamless gaming experience between mobile and PC
- The latest Wi-Fi 7 delivers an extraordinary wireless experience
- High-Resolution Audio ready
Peak performance for gamers
Intel® Core™ i9 processor 14900HX
Introducing the powerhouse of gaming performance – the powerful Intel® Core™ i9 processor 14900HX designed to take your gaming experience to the next level. With its high core count and blazing clock speeds, this gaming CPU is engineered to provide the speed and responsiveness that gamers crave.
.png)
GEFORCE RTX 40 SERIES LAPTOPS
BEYOND FAST
NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series Laptop GPUs power the world’s fastest laptops for gamers and creators. Built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, they bring a quantum leap in performance with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. Plus, the Max-Q suite of technologies optimizes system performance, power, battery life, and acoustics for peak efficiency.
.png)
DISCRETE GRAPHICS MODE (MUX SWITCH)
Select between "Discrete Graphics Mode" or "MSHybrid Graphics Mode" (NVIDIA Optimus), the switchable graphics technology offers powerful gaming performance and efficiency with a single click.
.png)
MSI OVERBOOST ULTRA TECHNOLOGY
UNLEASH THE POWER
When extreme workloads require full CPU and GPU resources, MSI OverBoost Ultra technology delivers maximum combined CPU and GPU performance, or sets Max Boost performance across all 8 P-Cores when only the CPU is utilized.
.png)
READY FOR NEXT-GEN WIRELESS
Qualcomm Wi-Fi 7 delivers multi-gigabit speeds up to 5.8 Gbps on 5 and 6GHz bands, with 320MHz channel bandwidths. Enjoy ultra-low latency of just 2ms and jitter-free performance, even with multiple connections. The 6GHz spectrum provides additional capacity for enhanced performance.
.png)
INNOVATIVE COOLING SOLUTION
Crafted for perfection, our latest Cooler Boost 5 design offers tailored thermal solutions for both the CPU and GPU. With larger fans and broader heat pipes, it ensures optimal performance even during the most intense gaming sessions.
.png)
UNMATCHED VISUALS
MSI gaming laptops are tailored for gamer with high resolution and refresh rate. Make your gaming world more lifelike and smooth than ever before.
.png)
| Κατασκευαστής | MSI |
| Μοντέλο | Vector 17 HX A14VHG - i9-14900HX - 32GB - 1TB SSD - Nvidia RTX 4080 12GB - Windows 11 Pro - Quad HD+ 240Hz Display |
| Part Number | 9S7-17S162-892 |
| Κατηγορία | Laptop |
| Τύπος Laptop | Gaming Home/Business |
| Εύρος Διαγωνίου | μεγαλύτερο από 16.9" |
| Διαγώνιος | 17" IPS, 240Hz, 3ms, G-Sync, DCI-P3: 100%, Anti-Glare |
| Ανάλυση Οθόνης | 2560x1600 |
| Επεξεργαστής | Intel® Core™ i9 |
| Μοντέλο Επεξεργαστή | i9-14900HX (4.10GHz - Turbo Boost 5.80GHz, 36MB Cache, 14th Gen Raptor Lake, 24 Cores (8x Performance Cores - 16x Efficient Cores) / 32 Threads)) |
| Μνήμη RAM | 32GB (2x16GB) 5600MHz, up to 96GB maximum (2x slots) |
| Τύπος Μνήμης | DDR5 |
| Δίσκος | 1TB NVMe SSD Gen 1 |
| Κάρτα Γραφικών | Nvidia GeForce |
| Μοντέλο Κάρτας Γραφικών | RTX 4080 12GB GDDR6 (Up to 2280MHz Boost Clock) |
| Υποστήριξη Δικτύου | Ethernet 2.5G WiFi a/b/g/n/ac/ax/be Intel® Killer™ Wi-Fi 7 BE1750 Bluetooth v5.4 |
| Συνδέσεις | 1x USB 3.2 type A Gen 2 1x USB 3.2 type C Gen 2 (support for Displayport™, Power Delivery) 1x HDMI v2.1 1x Thunderbolt 4 (USB Type C) (support for Displayport™) |
| Λειτουργικό Σύστημα | Windows 11 Pro |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | 240Hz Monitor Xωρίς optical drive English RGB Backlit Keyboard - AI Hotkey Card Reader - SD Express Webcam 720p (3D Noise Reduction) Fingerprint Reader |
| Οπισθοφωτισμός Πληκτρολογίου (Backlit) | Mε RGB οπισθοφωτισμό |
| Βάρος | 2-3 κιλά (3 kg) |
| Λοιπά στοιχεία | Design & Features Dimension (WxDxH): 380 x 297.97 x 23.55-29.45 mm Webcam Shutter 1x Kensington Lock Color: Cosmos Gray Power Battery: 4-Cell(4CELLS/4S1P), 90(Whr), 330W AC Adapter Audio 2× 2W Speakers, Hi-Resolution Audio Ready, Nahimic 3 Audio Enhancer 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack Xbox Game Pass One month of PC Game Pass Ultimate |
| Εγγύηση | 2 Έτη, Bring In, DOA 7 ημερών, Email: support@premiumtech.gr, Τηλ. Επικοινωνίας: 212 1041332 |


