Προϊόντα
AOC Q24B36X Quad HD 23.8¨ Wide LED IPS - 144Hz / 0.5ms with AMD FreeSync - HDR Ready
Χωρίς ΦΠΑ: 100,81 €
Pick Up Point: Μικρή Διαθεσιμότητα
Πληροφορίες
Δόσεις
AOC Q24B36X Quad HD 23.8¨ IPS Gaming Monitor
One monitor for work and play
Experience smooth gameplay on the Q24B36X with a 144Hz refresh rate, 0.5ms MPRT response time, and IPS clarity. Featuring HDR10 and AdaptiveSync technology, it delivers vivid visuals and tear-free performance for competitive and immersive gaming.
QHD Resolution
With 2560 x 1440 resolution, Quad HD (QHD) offers superior picture quality and sharp imagery that reveals the finest details. The widescreen 16:9 aspect ratio provides plenty of space to spread out and work, plus allows you to enjoy games or movies in their original size.
.png)
144Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 144Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.
.png)
0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
MPRT is an acronym for moving picture response time. MPRT technology disables and enables your monitor backlight during picture changes. Through the reduced time a frame is shown on the monitor, “ghosting” and “blurring” effects are reduced, resulting in a smoother, more “fluid” feeling gaming experience.
.png)
IPS Panel
IPS panel ensures an excellent viewing experience with lifelike yet brilliant and accurate colours. Colours look consistent no matter from which angle you look at the display
.png)
Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.
.png)
| Κατασκευαστής | AOC |
| Μοντέλο | Q24B36X Quad HD 23.8¨ Wide LED IPS - 144Hz / 0.5ms with AMD FreeSync - HDR Ready |
| Part Number | Q24B36X |
| Κατηγορία | Οθόνες Η/Υ |
| Εύρος Διαγωνίου | 23.1" εώς 25" |
| Διαγώνιος | 23.8" |
| Ανάλυση | 2560x1440 |
| Response Time | 0.5ms (MPRT) / 4ms (GtG) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Inputs | HDMI - x1 (v2.0) DisplayPort - x1 (v1.4) 3,5mm Jack - x1 Headphone Out |
| Τύπος Panel | IPS |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | VESA (100x100 mm) AMD FreeSync Headphones Output HDR Ready (HDR10) Tilt (-5° / +20°) |
| Brightness | 300 nits |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Λοιπά στοιχεία | Colour space (sRGB) (CIE 1976) 114.7% Colour space (DCI-P3) (CIE 1976) 88.8% Colour space (Adobe RGB) (CIE 1931) 98.7% Display colours: 16.7M (8bits) Panel treatment: Anti-Glare Pixels per Inch: 123.41 Viewing angle (CR10): 178/178 Blue Light Technology: Low Blue Light Flicker-Free: Yes Kensington Lock: Yes Digital Signal Frequency Vertical: 48-144Hz Horizontal: 30k-230kHz Power Power Supply: External, 100 - 240V 50/60Hz Power Consumption On: 23 W Power Consumption Standby: 0.3 W Power Consumption Off: 0.3 W Design Dimensions (Incl base, W x H x D): 542.4 x 417.1 x 197.9 mm Dimensions (Excl base, W x H x D): 542.4 x 317.8 x 34.8 mm Weight: 2.5 Kg Weight (Without stand): 2.23 Kg Box Contents HDMI Cable DisplayPort Cable Power Adapter |
| Εγγύηση | 3 Έτη, αντικατάσταση από τοv κατασκευαστή (Advanced Swap), DOA 14 ημερών με πολιτική κάλυψης pixel "Bright/ Dark Pixel Policy" της AOC. Πληροφορίες AOC: +30 2111990973 (Δευτέρα-Παρασκευή 9.00–17.00), AOC Service φόρμα επικοινωνίας. |


