Προϊόντα
Asus ZenScreen MB16AC Full HD 15.6¨ IPS - 60Hz / 5ms Portable USB Type-C
Χωρίς ΦΠΑ: - €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
ASUS ZenScreen MB16AC Portable USB Monitor
15.6 inch Full HD, Hybrid Signal Solution, USB Type-C, Flicker Free, Blue Light Filter
- Features a hybrid-signal solution that supports power and video transmission, and enables compatibility with any laptop with a USB Type-C or Type A port
- Can automatically sense its orientation and switch the monitor between landscape and portrait modes
- Just 780g and only 8mm thin, it helps you get things done more efficiently when you’re on the go
- Foldable smart case can be turned into a stand to prop the monitor up in either portrait or landscape mode
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience

Extend your vision. Free your world.
ASUS ZenScreen™ MB16AC is designed to keep you productive, wherever you are. It's the world's first portable monitor with a hybrid-signal solution, which means that it only needs a single USB connector cable to be fully compatible with almost any laptop. With a super-slim 8mm profile, and weighing just 0.78kg, ZenScreen MB16AC is also the world's lightest 15.6-inch companion display monitor.

Hybrid-signal solution: USB Type-A and Type-C support
ZenScreen™ MB16AC only requires a single USB connection for both power and video transmission from your host device. It features an innovative hybrid-signal solution with native support for USB Type-C™ (USB-C™) connections, and uses an installed driver to support USB Type-A connectors for full compatibility. The reversible, any-way-up USB-C design enables quick, hassle-free connection to any device.
.jpg)
Slim and stylish ultraportable design
ZenScreen™ MB16AC is ideal for use as a secondary monitor for dual-monitor presentations, and its versatility helps you get things done more efficiently when you're on the go. It barely tips the scales at a lightweight 0.78kg, and with its ultra-slim 8mm profile it fits easily in any travel bag.

Automatic screen orientation
With DisplayWidget software*, ZenScreen™ MB16AC can automatically sense its orientation and switch the monitor between landscape and portrait modes. Landscape mode is ideal for presentations and Excel sheets, while Portrait mode gives you a perfect view of items such as documents, books or mobile websites.
*Driver required. Auto Rotate function only works with Windows OS

Wide viewing angles
ZenScreen™ MB16AC features a Full HD panel that delivers stunning 1920 x 1080 resolution visuals with outstanding color reproduction. It uses IPS technology to give you more flexibility when extending your screen, so you still get superb color and contrast - even from extreme viewing positions.

Foldable smart case
An innovative foldable smart case protects ZenScreen™ MB16AC from dust and scratches. The case can be folded into a stand to prop the monitor up in either portrait or landscape orientation. ZenScreen MB16AC also has a smart pen hole in the bottom right-hand corner, where you can insert a pen to prop the screen up when not using the smart case.

ASUS blue light filter
Exclusive ASUS Ultra-Low Blue Light technology protects you from harmful blue light. It offers four blue-light filter settings that are easily accessed through the onscreen display menu via the hotkey.

ASUS Flicker-free technology
It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. ZenScreen MB16AC features TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-free technology to reduce flicker for a comfortable viewing experience. This technology helps minimize instances of eyestrain and other damaging ailments, especially when you spend long, countless hours in front of a display watching favorite videos.

| Display | |
| Panel Size (inch) | 15.6 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Viewing Area (H x V) | 344.16 x 193.59 mm |
| Display Surface | Glare |
| Backlight Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Viewing Angle (CR≧10, H/V) | 178°/ 178° |
| Pixel Pitch | 0.179mm |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness (Typ.) | 220cd/㎡ |
| Contrast Ratio (Typ.) | 800:1 |
| ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) | 100000000:1 |
| Display Colors | 260K |
| Response Time | 5ms (GTG) |
| Refresh Rate (Max) | 60Hz |
| Flicker-free | Yes |
| Video Feature | |
| Trace Free Technology | Yes |
| SPLENDID Technology | Yes |
| Color Temp. Selection | Yes (4 modes) |
| GamePlus | Yes |
| QuickFit | Yes |
| HDCP | Yes |
| DisplayWidget | Yes |
| Low Blue Light | Yes |
| I/O Ports | |
| USB-C | x1 |
| Power Consumption | |
| Power Consumption | <8W |
| Power Consumption | <7.5W |
| Power Saving Mode | 0W |
| Power Off Mode | 0W (hard switch) |
| Power Off Mode | 0W |
| Voltage | 100-240V, 50/ 60Hz |
| Dimensions | |
| Phys. Dimension with Stand (W x H x D) | 359.7 x 226.4 x 8.0 mm |
| Box Dimension (W x H x D) | 434 x 310 x 76 mm |
| Weight | |
| Net Weight | 0.78 Kg |
| Gross Weight | 3.1 Kg |
| Accesories | ASUS Smart Case Quick start guide USB Type-C to A adapter USB-C cable ZenScreen pen |
| Certificate | TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light |
| Κατασκευαστής | Asus |
| Μοντέλο | ZenScreen MB16AC Full HD 15.6¨ IPS - 60Hz / 5ms Portable USB Type-C |
| Part Number | 90LM0381-B01170 |
| Κατηγορία | Οθόνες Η/Υ |
| Διαγώνιος | 15.6" |
| Ανάλυση | 1920x1080 |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Inputs | USB Type C |
| Τύπος Panel | IPS |
| Brightness | 220 nits |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Εγγύηση | 3 Έτη, Οn-Site από κατασκευαστή, DOA 7 ημερών, ASUS Pixel Policy, Τηλ. Asus Service τηλ: 8008481322 (από σταθερό) ή 2111985051 (από κινητό) |



