Προϊόντα
Synology RackStation RS2825RP+ (16-Bay NAS)
Χωρίς ΦΠΑ: 3.708,87 €
Πληροφορίες
Δόσεις
Άτοκες Δόσεις
RackStation RS2825RP+
Reliable storage for data protection, file serving, and more.
Built for reliability
Redundant power
Redundant power supplies ensure maximum server uptime by preventing single-point power failures.
High-availability
Pair two identical devices with Synology High Availability and enable automatic minute-level failover between both devices in the event one server fails.
Network redundancy and load balancing
Built-in 1x 10GbE and 2x 1GbE ports can be bonded with Link Aggregation to enable automatic network failover and load balancing.
.png)
Accommodates future expansion
The RS2825RP+ can be flexibly configured to meet evolving needs through faster networking, local SSD cache, or increased storage.
Flexible networking options
Improve I/O or add redundancy with 10GbE or 25GbE SFP+/SFP28 networking, or 1GbE/10GbE Ethernet (RJ-45) networking.
SSD cache
Reduce latency and increase IOPS in HDD arrays with the performance boost of SSD caching.
Storage expansion
Expand to 28 drive bays with one RX1225RP expansion unit.
.png)
A secure private cloud solution for enterprise collaboration
A private cloud suite for file sharing
Empower your entire organization with streamlined access, sharing, and syncing of data from any location. Establish granular control over file and folder access and sharing permissions. Maintain a comprehensive audit trail of file activities and track changes to file share settings with detailed records.
Multi-platform support
Access personal and shared data from mobile apps, desktop clients, web browsers, or another Synology system. Any changes you make are automatically synced to other devices as soon as they are connected.
Collaboration in a secure cloud
Enhance workplace collaboration with Synology's productivity solutions. Create, edit, and share documents across teams in real time. Host an on-premises mail server to provide web-based email access while maintaining full data ownership.
.png)
Efficient multi-site synchronization
Cloud-powered multi-site syncing
Empower global workflows with high-speed access to data from anywhere in your network. Our hybrid cloud solution caches frequently used files locally for rapid access, while less frequently accessed data is stored in the cloud, reducing your on-site storage requirements.
NAS-to-NAS synchronization
Automate site-to-site data synchronization for better team workflows. Options for one-way or two-way syncing keeps files and folders up-to-date across every data site.
.png)
Comprehensive backup solutions
PC, Mac, Server, VM, and NAS/SAN protection
Securely back up a wide range of systems including Windows, Mac, and Linux endpoints, VMware® and Hyper-V® virtual machines, and Synology servers. Expand protection to physical servers running Windows or Linux, as well as storage solutions such as Nutanix Files, NetApp ONTAP, and Windows Server with VSS (Volume Shadow Copy Service). Built-in deduplication technology optimizes storage efficiency, while multi-versioning capabilities provide flexible restoration options.
Microsoft 365 and Google Workspace
Centralize backups of Microsoft 365 and Google Workspace data to protect cloud data from accidents and simplify compliance with data retention policies. Schedulable backups, flexible file versioning, and block-level deduplication ensure flexibility and storage and bandwidth savings.
.png)
| Hardware Specifications | |
| CPU | |
| CPU Model | AMD Ryzen V1780B |
| CPU Quantity | 1 |
| CPU Core | 4 |
| CPU Architecture | 64-bit |
| CPU Frequency | 3.35 (base) / 3.6 (turbo) GHz |
| Hardware Encryption Engine | Yes |
| Memory | |
| System Memory | 8 GB DDR4 ECC UDIMM |
| Memory Module Pre-installed | 8 GB (8 GB x 1) |
| Total Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Capacity | 32 GB (16 GB x 2) |
| Storage | |
| Drive Bays | 12 |
| Maximum Drive Bays with Expansion Unit | 28 (RX1225RP x 1) |
| Drive Type |
|
| Hot Swappable Drive | Yes |
| External Ports | |
| RJ-45 1GbE LAN Port | 2 |
| RJ-45 10GbE LAN Port | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 Port | 2 |
| Expansion Port | 1 |
| Expansion Port Type | Mini-SAS HD |
| PCIe Expansion | 1 x Gen3 x8 slot (x4 link) |
| Appearance | |
| Form Factor (RU) | 3U |
| Size (Height x Width x Depth) | 132.3 mm x 482 mm x 656.5 mm |
| Weight | 17.3 kg |
| Rack Installation Support | 4-post 19" rack |
| Others | |
| System Fan | 60 mm x 60 mm x 3 pcs |
| Fan Speed Mode |
|
| Easy Replacement System Fan | Yes |
| Power Recovery | Yes |
| Noise Level* | 49.6 dB(A) |
| Scheduled Power On / Off | Yes |
| Wake on LAN / WAN | Yes |
| Power Supply Unit / Adapter | 550 watts |
| Redundant Power Supply | - |
| AC Input Power Voltage | 100 V to 240 V AC |
| Power Frequency | 50/60 Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 134.48 watts (Access) 50.81 watts (HDD Hibernation) |
| British Thermal Unit | 459.17 BTU/hr (Access) 173.49 BTU/hr (HDD Hibernation) |
| Temperature | |
| Operating Temperature | 0°C to 35°C (32°F to 95°F) |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-5°F to 140°F) |
| Operating Humidity | 8% to 80% RH |
| Storage Humidity | 5% to 95% RH |
|
Certification |
|
|
Packaging Content |
|
| Storage Management | |
| Maximum Single Volume Size |
|
| Maximum Internal Volume Number | 32 |
| SSD Read/Write Cache | Yes |
| SSD TRIM | Yes |
| Supported RAID Type |
|
| RAID Migration |
|
| Volume Expansion with Larger HDDs |
|
| Volume Expansion by Adding a HDD |
|
| Global Hot Spare Supported RAID Type |
|
| File System | |
| Internal Drives |
|
| External Drives |
|
| File Services | |
| File Protocol |
|
| Maximum Number of SMB Connections (FSCT-Based) | 560 |
| Windows Access Control List (ACL) Integration | Yes |
| NFS Kerberos Authentication | Yes |
| Account & Shared Folder | |
| Maximum Local User Accounts | 1,024 |
| Maximum Local Groups | 256 |
| Maximum Shared Folder | 256 |
| Maximum Shared Folder Sync Tasks | 12 |
| Maximum Hybrid Share Folders | 10 |
| Hyper Backup | |
| Folder and Package Backup | Yes |
| Entire System Backup | Yes |
| Synology High Availability | Yes |
| Log Center | |
| Syslog Events per Second | 1,000 |
| Virtualization | |
| VMware vSphere | ESXi 8.0 U2, ESXi 8.0 U1, ESXi 8.0, ESXi 7.0 U3, ESXi 7.0 U2, ESXi 7.0 U1, ESXi 7.0, ESXi 6.7 U3, ESXi 6.7 U2, ESXi 6.7 U1, ESXi 6.7, ESXi 6.5 U3, ESXi 6.5 U2, ESXi 6.5 U1, ESXi 6.5 |
| Microsoft Hyper-V | Windows Server 2022 |
| Citrix XenServer | XenServer 8, Citrix Hypervisor 8.2 LTSR CU1 |
| OpenStack | Cinder |
| General Specifications | |
| Supported Protocols | SMB1 CIFS, SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS Kerberized sessions, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Supported Browsers |
|
| Supported Language | English, Deutsch, Français, Italiano, Español, Dansk, Norsk, Svenska, Nederlands, Русский, Polski, Magyar, Português do Brasil, Português Europeu, Türkçe, Český, ภาษาไทย, 日本語, 한국어, 繁體中文, 简体中文 |
| Synology AI Console | |
| Third-Party AI Model Integration | Yes |
| Maximum De-Identification Rate | 380 words per second |
| SAN Manager | |
| Maximum iSCSI Target Number | 64 |
| Maximum LUN | 128 |
| LUN Clone/Snapshot, Windows ODX | Yes |
| Synology MailPlus / MailPlus Server | |
| Free Email Accounts | 5 (Additional accounts require purchase of licenses) |
| Maximum Number of Users | 1100 |
| Surveillance Station | |
| Default Licenses | 2 (Additional cameras require purchase of licenses) |
| Maximum IP Cameras and Total FPS (H.264) |
|
| Maximum IP Cameras and Total FPS (H.265) |
|
| Synology Drive | |
| Maximum Number of Users | 680 |
| Maximum Number of Hosted Files | 15,000,000 (applies to files indexed or hosted by Synology Drive. For file access through other standard protocols, refer to the File Services section above) |
| Κατασκευαστής | Synology |
| Μοντέλο | RackStation RS2825RP+ (16-Bay NAS) |
| Part Number | RS2825RP+ |
| Κατηγορία | NAS Chassis |
| Αριθμός Δίσκων | 16x 2.5"/3.5" |
| Υποστήριξη RAID | Basic RAID 0 RAID 1 RAID 5 RAID 6 RAID 10 JBOD |
| Rackmount | Rack-mountable |
| Θύρες Ethernet | 2x 1 Gbps 1x 10Gbps |
| Συνδέσεις | 2x USB 3.2 type A Gen 1 |
| Μνήμη RAM | 8GB DDR4 ECC, Memory Expandable up to 32 GB (2x 16GB) |
| Πρόσθετα Χαρακτηριστικά | Υποστήριξη iSCSI Remote Control |
| Εγγύηση | 3 Έτη |


